loader image

Pojawienie się pandemii COVID-19 przyczyniło się do ogromnych zmian w Polsce i na świecie. Wielomiesięczne zmiany w funkcjonowaniu wielu branż, a nawet brak możliwości funkcjonowania wielu z nich, sprawiły, że świat wygląda zupełnie inaczej. Mowa tutaj przede wszystkim o wpływie koronawirusa na gospodarkę. Jednak to, co wydarzyło się do tej pory, jest dopiero początkiem zmian. Jak wyglądają prognozy na kolejne lata i czego możemy się spodziewać?

Czy restrykcje sanitarne będą nadal obowiązywać? 

Przełomowym momentem w okresie pandemii COVID-19 było z pewnością stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi. Jednak szczepienia są dobrowolne, a cały proces długotrwały. Właśnie dlatego należy spodziewać się, że restrykcje sanitarne będą nadal obowiązywały. Mowa tutaj nie tylko o konieczności noszenia maseczek ochronnych, ale również nowych standardach dezynfekcji hoteli, taksówek czy innych miejsc.

Pozostając w temacie szczepionek – istnieje ryzyko, że wirus COVID-19 będzie mutował. W takim przypadku najprawdopodobniej nowe szczepionki będziemy musieli przyjmować okresowo (podobnie jak w przypadku grypy). Ze względu na to, jak daleko zaszła sytuacja związana z wirusem i jak poważne są konsekwencje pandemii, możemy się również spodziewać, że zmiany będą następować powoli. Mowa tutaj przede wszystkim o otwieraniu się szpitali na regularne leczenie pacjentów, funkcjonowaniu wielu branż, których działanie było mocno ograniczone czy o spotkaniach towarzyskich.

Co się stanie z gospodarką? 

Powrót gospodarki do stanu sprzed pandemii to proces, na który potrzeba ogromu czasu. Dotychczas część przedsiębiorców mogła skorzystać z tarczy antykryzysowej. Na ten moment odbywa się stopniowe odmrażanie gospodarki i otwarte zostały między innymi galerie handlowe i hotele. Warto jednak pamiętać, że mimo to muszą przestrzegać reżimu sanitarnego.

Mowa tutaj o nowych standardach dezynfekcji kin, biur czy wspomnianych hoteli. Część firm może działać w trybie zdalnym lub hybrydowym, co z pewnością będzie również stosowane w kolejnych latach. Trudno przewidzieć, jakie będą ostateczne skutki pandemii. Warto się jednak spodziewać sporych zmian na rynku pracy czy w systemach podatkowych.