loader image

Lockdown, czyli okresowe zamknięcie biznesów, instytucji i przestrzeni publicznych miał jeden cel – zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jak to jednak bywa z działaniami prewencyjnymi, przyniósł on jednak również liczne skutki uboczne, które daleko wykraczają poza aspekty medyczne. Zjawisko, jakim jest lockdown, wpłynęło właściwie na każdą sferę naszego życia – od sytuacji ekonomicznej po relacje z innymi ludźmi.

 

Najważniejsze przykłady

 

Oto kilka z najważniejszych skutków ubocznych lockdownu. Ich wspólną cechą jest to, że ich osiągnięcie nie było celem wprowadzania restrykcji, lecz mimo wszystko do nich doszło.

 

  1. Kryzys ekonomiczny – zamknięcie przedsiębiorstw i uniemożliwienie im normalnego funkcjonowania wpłynęło w znaczny sposób dynamikę gospodarki. Ograniczono etaty, zaprzestano rozwoju wielu projektów. Ludzie potracili pracę, a firmy zaczęły odnotowywać straty. Co prawda instytucje państwowe skierowały do przedsiębiorców pomoc, jednakże tak czy inaczej gospodarcze skutki kryzysu będą jeszcze długo odczuwalne.

 

  1. Kondycja psychiczna – zamknięcie w czterech ścianach wraz z zanikiem życia towarzyskiego wywołało u wielu osób niekorzystne reakcje psychiczne. Należą do nich takie zjawiska jak depresja czy zaburzenia lękowe. Trzeba jednak powiedzieć, że wpływ koronawirusa i lockdownu na psychikę jest dwuznaczny. Z jednej strony u niektórych spowodował wzrost niekorzystnych tendencji, ale u innych wywołał pozytywne skutki. W niektórych państwach po wprowadzeniu obostrzeń i ogólnym spowolnieniu życia znacząco zmalała liczba samobójstw. Z pewnością jest to spowodowane wyhamowaniem zabójczego tempa współczesnego świata.

 

  1. Rozwój internetowych form kontaktu – choć wszystkie kanały niebezpośredniej komunikacji były dostępne już przed pandemią koronawirusa, korzystano z nich raczej na zasadzie wyjątku. Zarówno w kontekście towarzyskim, jak i zawodowym preferowano osobisty kontakt. W obliczu lockdownu przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych telefonicznie lub internetowo stało się zaś normą.

 

  1. Problemy w rodzinach i w związkach – to, że ludzie zostali zamknięci w czterech ścianach jedynie z najbliższymi, stało się oczywiście okazją do spędzania razem większej ilości czasu, ale z drugiej strony poskutkowało także ciągłą obecnością rodziny czy drugiej połówki. Na tym tyle doszło zaś do napięć, które poskutkowały takimi zjawiskami jak częstsze rozstania i przemoc domowa.

 

  1. Używanie aplikacji randkowych – w trakcie lockdownu odnotowano wzrost liczby użytkowników aplikacji randkowych. Z takiej formy poznawania nowych osób korzystają zarówno osoby żyjące w pojedynkę, jak i w związkach.