loader image

Koronawirus COVID-19 odkąd pojawił się w marcu w Polsce, narobił dużego zamieszania zarówno na całym kontynencie europejskim, jak i na całym świecie. Ze względu na fakt, iż przenosi się z człowieka na człowieka w największym stopniu poprzez bliskie kontakty z drugim człowiekiem, w dużej mierze od nas samych zależy, jak będzie wyglądała druga fala koronawirusa i czy w ogóle ona nastąpi. Zobaczmy, czy rzeczywiście możemy uniknąć drugiej fali zachorowań na COVID-19?

Kulminacja pierwszej fali za naszymi oknami

Od marca do końca października 2019 Polska zmaga się z pierwszą falą koronawirusa. Wielu ekspertów obecny olbrzymi wzrost zachorowań określa jako drugą falę, ale jeśli przyjrzymy się danym statystycznym, wyraźnie zaobserwujemy, że w naszym kraju nie obserwowano pierwszego zahamowania zachorowań. Ilość osób, które zaraziły się COVID-19 sukcesywnie wzrasta od momentu stwierdzenia pierwszego zachorowania. Obecnie mamy zatem do czynienia z pierwszą falą koronawirusa, którą powinniśmy wykorzystać do nauki nowych zachowań, które nie tylko pozwolą nam wyhamować wirusa, ale przede wszystkim zapobiec pojawieniu się drugiej czy też kolejnej fali zachorowań przyszłej i kolejnej jesieni.

Jak przeciwdziałań rozprzestrzenianiu się wirusa?

Czy to w przypadku koronawirusa, czy innych chorób przenoszonych drogą kropelkową ważna jest profilaktyka. Podstawą jest utrzymywanie dystansu społecznego oraz stosowanie środków, które zapobiegną, czy też ograniczą rozprzestrzenianie się wirusów w powietrzu. W przypadku koronawirusa COVID-19 jest to szczególnie istotne, gdyż jako nowa jednostka chorobowa jest ona groźna pod tym względem, że nie mamy do końca wyrobionego postępowania w razie choroby, tak jak to jest w przypadku grypy, czy przeziębienia. Na tego typu zachowania, skuteczne leczenie COVID-19 musimy jeszcze chwilę poczekać. Co nie znaczy, że nie możemy nic zrobić. Wręcz przeciwnie.

Każdy z nas powinien starać się zachować zdroworozsądkowo. Skoro nie umiemy do końca leczyć COVID-19 sensownym wydaje się podejmowanie kroków, które mogą ustrzec nas przed zachorowaniem. Maseczka, dezynfekcja i dystans to trzy zachowania, które szczególnie ważne są do przestrzegania w tzw. przestrzeni publicznej. Przestrzeń publiczna to przede wszystkim wszelkiego rodzaju punkty usługowe, hotele, urzędy, w których konieczne jest obcowanie z drugim człowiekiem. Obcując z drugim człowiekiem w bliskiej przestrzeni, czyli w warunkach nazwijmy to „urzędowych”, powinniśmy pamiętać o tym, że wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, tym samym przez kontakt bezpośredni rękami skażonych powierzchni.

Czy drugą falę koronawirusa można powstrzymać?

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy nauczyć się pewnych procedur postępowania, tylko ich codzienne, wielokrotne powtarzanie i modyfikowanie do warunków obecnie panujących na zewnątrz może przynieść wymierne skutki ograniczenia, wyciszenia pierwszej fali koronawirusa. Nasza firma służy pomocą przedsiębiorcom nie tylko w opracowaniu stosownych procedur antycovidowych, ale również uczymy standardów zachowań pozwalających na dalsze prowadzenie działalności przy zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa przeciwwirusowego zarówno pracowników firmy, jak i ich klientów. Tylko stosowanie zasad higieny i odpowiednich procedur zachowań dopasowanych do danej branży jest szansą na zachowanie zdrowia i przede wszystkim prawidłowe działanie firm.